Jak przygotować się do egzaminu?

Szkoła nie zawsze potrafi przygotować do licznych egzaminów, które stoją na drodze uczniów. Nauka w szkole jest bardzo rozpraszająca (z powodu dużej ilości przedmiotów) i nie zawsze wystarcza do przygotowania się do egzaminu. Obecnie dobrze zdane egzaminy są przepustką na elitarne studia lub przybliżają możliwość podjęcia pracy marzeń. Młodych ludzi przerażają egzaminy ośmioklasisty, maturalny czy inne. Wymagają one sporej dozy wiedzy i umiejętności zapamiętywania wielu faktów.

Czy warto umieć uczyć się efektywnie?

Zdolność efektywnego uczenia się jest przydatna przez całe nasze życie. Do najlepszych metod uczenia zalicza się te, które oparte są o relaks umysłu, aby mógł on skupić się i chłonąć nowe informacje. Problemem jednak staje się potrzeba utrzymania koncentracji i motywacji przez dłuższy okres czasu. Dlatego do efektywnej nauki trzeba się przygotować poprzez zaplanowanie długiego procesu nauki. Na początku należy określić cel, czyli czego trzeba się nauczyć.

Jak się przygotować, aby efektywnie się uczyć?

Po określeniu celu nauki należy wybrać miejsce, w którym nic nas nie rozproszy. Dla niektórych będzie to pusty pokój, dla innych nauka z muzyką. Każdy musi sam określić, czego potrzebuje do zachowania koncentracji. Przed rozpoczęciem uczenia się trzeba sprawdzić, czy przygotowaliśmy wszystkie materiały do nauki, aby nie rozpraszać się szukaniem kolejnych partii do nauczenia się. Ważne jest też, aby tak podzielić naukę, aby zrealizować wszystkie zadania i przerobić cały materiał. Podczas nauki należy skoncentrować się tylko na niej i pozbyć z miejsca nauki wszelkich rozpraszaczy (telefony, tablety, telewizor itd.). Można zaplanować czytanie notatek tak, aby mieć czas na ostatnie ich przejrzenie przed egzaminem. Po opanowaniu pierwszego zagadnienia należy zrobić przerwę, w której trakcie całkowicie odwróci się uwagę od nadchodzącego egzaminu. Pozwoli to odprężyć umysł i przejść do następnego zadania. Trzeba z góry określić ile potrwa ta przerwa, aby nie przedłużyła się nadmiernie. Po przerwie należy przystąpić do nauki kolejnego zagadnienia. Po opanowaniu zagadnienia znowu przerwa i kolejny temat do nauki. Taka dyscyplina pozwoli na efektywną naukę, która da efekt w postaci zaliczenia zdawanego materiału na wysoką ocenę.

Proste zasady prowadzące do sukcesu na egzaminie

Przestrzegając kilku prostych zasad można bez problemu podejść do egzaminów i zdać je na najwyższym poziomie. Pierwszą zasadą będzie potrzeba ułożenia planu powtórek. Plan działań musi być ułożony tak, aby obejmował to co jeszcze jest do powtórzenia. Harmonogram powtórek musi uwzględniać liczbę dni i godzin oraz materiał do powtórzenia. Następny krokiem będzie przygotowanie do efektywnej nauki (wszystko pod ręką, bez zbędnych rozpraszaczy). Podczas nauki nie wolno poddawać się stresowi. W walce ze stresem pomoże np. rozmowa z dorosłymi, którzy już to przeszli i mogą podzielić się odczuciami. Pomocna w przygotowaniach do egzaminu może być wizualizacja obejmująca sam dzień egzaminu. Wyobrażenie sobie sytuacji pozwala się z nią oswoić. Dobrze jest wysypiać się przed egzaminem, gdyż organizm potrzebuje minimum 7-8 godzin snu do regeneracji. Jednakże głównie trzeba zachować spokój, gdyż w końcu to tylko egzamin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *