Overthinking — czy jesteś ofiarą paraliżu analitycznego? 6 wskazówek, jak przestać nadmiernie myśleć.

Overthinking to angielski termin, który oznacza “nadmierne myślenie” lub “myślenie o czymś za dużo”. W psychologii termin ten odnosi się do  paraliżu analitycznego, który prowadzi do niemożności podjęcia decyzji. Te informacje warto poznać.

Przykładowa sytuacja.

Jest ósma rano, mam pracowity dzień, mam wiele projektów do zaprezentowania. Muszę coś zaplanować, ale od czego zacząć? Zacznę od przygotowania spotkania, do kogo zadzwonić? Nie wiem, minęły już 2 godziny, a ja nic nie zrobiłem, czas ucieka. Zacznijmy od tego, ile mam dziś projektów i które z nich są najważniejsze. Znowu myślę o tym samym, a minęła już kolejna godzina. Zaczynam się przemęczać, bo nawet nie zaczęłam jeszcze pierwszej czynności w ciągu dnia. Co za stres!

Skutki paraliżu analitycznego.

Nadmierne myślenie sprawia, że więcej czasu zajmuje myślenie o tym, co trzeba zrobić, niż faktyczne wykonywanie zadań w danym dniu. Prowadzi to do analizowania i powtarzania w kółko tych samych myśli, zamiast podejmowania jakichkolwiek działań, a to z kolei powoduje błędne koło, które wywołuje niepokój, nerwowość i zmartwienia. W końcu tracisz czas i energię na myślenie, zamiast podejmować działania. W związku z tym słaba wydajność pracy i zwiększony stres to tylko niektóre skutki tej przypadłości. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są objawy i nauczyć się radzić sobie z nimi.

Nie trać kontroli nad swoimi myślami.

Nadmierne myślenie jest pożywką dla źle zarządzanych emocji. To tak, jakbyśmy nieustannie kwestionowali wszystko, co mówimy lub robimy, rozpamiętywali ewentualne błędy, które popełniliśmy w przeszłości, a w konsekwencji karmili nasze działania lękami, założeniami lub niepewnością. Tracimy kontrolę nad naszymi myślami, wywierając taką presję, że koncentrujemy się wyłącznie na problemach, a nie na rozwiązaniach, co wywołuje trudne do opanowania zaburzenia emocjonalne.

Stres jest jedną z przyczyn, które mogą nas zaprowadzić do tego labiryntu, ponieważ często czujemy się przytłoczeni wymaganiami otoczenia. Prowadzi to do braku radości z życia, wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz trudności z zasypianiem.

Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego.

Ten rodzaj myślenia może nas wciągnąć w przeszłość lub przyszłość. Na przykład jest wiele osób, które pod koniec dnia robią “rachunek sumienia”, ponieważ żałują wszystkiego, co powiedziały i zrobiły. Prowadzi to do ciągłego ponownego rozważania decyzji, co jest konsekwencją niskiego poczucia własnej wartości. Z drugiej strony, są osoby, które mają obsesję na punkcie przyszłości, przywołując wydarzenia, które jeszcze nie nadeszły, z niekończącą się niepewnością i negatywizmem, co prowadzi do zaburzeń lękowych. Chociaż zbyt częste lub zbyt rzadkie myślenie o różnych rzeczach nie jest niczym złym, to musimy się martwić o znaczenie tych myśli. To znaczy, czy myśli te pomagają nam uniknąć bardziej nieprzyjemnych myśli, czy pomagają nam w podejmowaniu decyzji, czy też przeciwnie, myśli te są tak rozciągnięte w czasie, że w końcu prowadzą nas do podejmowania decyzji w ostatniej chwili i w sposób impulsywny. W konsekwencji nadmierne myślenie wynika z dwóch podstawowych aspektów, takich jak strach przed porażką lub potrzeba kontrolowania wszystkiego.

Zapanuj nad overthinking dzięki poniższym wskazówkom.

Analizowanie sytuacji nie jest oczywiście niczym złym. Ale wszystko w nadmiarze może być szkodliwe. Dlatego powinniśmy kontrolować ten nadmiar myśli, na przykład za pomocą poniższych wskazówek.

Staw czoła negatywnym myślom.

Unikaj przyjmowania założeń lub zgadywania wyniku problemu, lub reakcji danej osoby. Sekret polega na tym, by nauczyć się rozpoznawać te myśli i zastępować je przyjemniejszymi i bardziej pozytywnymi, tak by nie popadać w udrękę.

Skup się na znalezieniu rozwiązania problemu.

Uaktywnij swoją kreatywność i wykorzystaj zasoby swojego umysłu do poszukiwania konkretnych rozwiązań. Należy używać konstruktywnych myśli i obiektywnie oraz spokojnie oceniać możliwe wyniki.

Poświęć kilka minut na refleksję.

Poświęcanie większej ilości czasu na rozwiązywanie problemów, niż jest to konieczne, nie jest produktywne. Dlatego warto poświęcić kilka minut dziennie na refleksję, by znaleźć rozwiązania, zastanowić się nad różnymi możliwościami rozwiązania problemu i rozważyć ewentualne trudności z nim związane.

Skup się na chwili obecnej.

Przeszłość i przyszłość nie istnieją, więc skup się na tym, co tu i teraz. Żyjąc w teraźniejszości, nie można przerabiać wczorajszego dnia ani martwić się o jutro. Może to wymagać praktyki, ale nie jest niemożliwe.

Zabierz się do pracy.

Jeśli coś Cię niepokoi, spróbuj odwrócić swoją uwagę, robiąc coś innego, co pomoże Ci odwrócić uwagę. Zmień otoczenie lub skup się na innych rzeczach. Im bardziej starasz się trzymać daną myśl z dala od umysłu, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie ona powracać.

Bądź świadomy swoich myśli.

Zatrzymaj się, oddychaj i stań się świadomy swoich myśli, gdy powtarzają się w kółko lub gdy ciągle martwisz się o coś, na co nie masz wpływu. Czas przeanalizować swój sposób myślenia, uświadomić sobie i uznać, że te myśli nie są produktywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *